صفحه اصلی > اخبار و اطلاعیه های معاونت 


  چاپ        ارسال به دوست

هفته سلامت بانوان ایران( سبا)
هفته سلامت بانوان ایران( سبا) 30-24 مهرماه گرامی باد

 

هفته سلامت بانوان ایران( سبا)  30-24 مهرماه گرامی باد

زنان نقش محوری در مدیریت سلامت ایفا می‌کنند و با افزایش آگاهی ، ارتقا سواد سلامت ، ایجاد سبک زندگی سالم، حمایت از همسر و سایر اعضا خانواده ،  مدیریت سلامت جسمی و روانی خود و خانواده را بعهده دارند . به همین منظور، هفته ملی سلامت بانوان (سبا) در سال جاری با شعار "زنان ، مدیریت سلامت ، مهارکرونا" به نقش مدیریتی زنان در ابعاد مختلف سلامت می پردازد .

 روز شمار هفته ملی سلامت بانوان به شرح ذیل می باشد :

·           شنبه ۲۴ مهر      : زنان و مدیریت اطلاعات در بحران کرونا

·           یکشنبه ۲۵ مهر : زنان و مدیریت سلامت روان در بحران کرونا (مدیریت استرس،خشونت خانگی،روابط خانوادگی سالم، تقویت مهارتهای ارتباطی،حمایت همسران از یکدیگر، مدیریت سوگ ،)

·           دوشنبه ۲۶ مهر  : زنان و مدیریت زندگی سالم در بحران کرونا ( تغذیه سالم، فعالیت بدنی در منزل)

·           سه شنبه ۲۷ مهر : زنان و سلامت اجتماعی در بحران کرونا

·           چهارشنبه ۲۸ مهر : زنان و سلامت باروری در بحران کرونا (روابط زناشویی ایمن و سالم، بارداری، زایمان، شیردهی)

·           پنجشنبه ۲۹ مهر  : زنان و واکسیناسیون بیماری کووید ۱۹(اهمیت واکسیناسیون و رفع باورهای غلط - دریافت اطلاعات صحیح درباره عوارض واکسیناسیون و مدیریت آن)

·           جمعه ۳۰ مهر     : زنان و مدیریت سلامت خانواده در بحران کرونا (حمایت از همسران و فرزندان، پیشگیری از انتقال کووید در بین افراد خانواده)

تأثیرات کووید - 19 بر روی بانوان با توجه به نقش های متعدد و توأمانی که به عهده دارند ، می تواند موجب ناکارآمدی و بالا بردن میزان استرس و آسیب های روانی آنان شود .  زنان باردار، زنان در دوران مراقبت های پس از زایمان ، زنان سالمند ، زنان شاغل ، زنان خانه دار، زنانی که وظیفه مراقبت از بیمار در خانواده را دارند ، زنانی که مراقبت از پدر و مادر سالمند را انجام می دهند ، زنان سرپرست خانوار، زنان بد سرپرست و زنانی که گاهی تمامی این نقش ها را بر عهده دارند ، اولین گروهی هستند که متأثر از این بحران می شوند . لذا آگاهی زنان از نقش خود مراقبتی بر حفظ سلامت آنان دارای اهمیت بسیاری است.

معاونت بهداشتی

مدیریت سلامت جمعیت ، خانواده ومدارس

 

منبع: "راهنمای برگزاری هفته ملی سلامت بانوان ایران1400"، تهیه شده توسط اداره سلامت میانسالان دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس

 


١٢:٥٨ - 1400/07/24    /    شماره : ٢٤٥٥٣    /    تعداد نمایش : ٩٩خروج