صفحه اصلی > اخبار و اطلاعیه های معاونت 


  چاپ        ارسال به دوست

سلامت مردان
هفته ملی سلامت مردان ایران (1 لغایت 7 اسفندماه )

 

جمعه 1 اسفند  :  کرونا و نقش مردان در حفاظت از سلامت خانواده

خودمراقبتی : اگرچه تعداد موارد قطعي ابتلا به كوويد در بين زنان و مردان تفاوت چنداني ندارد، اما مردان بيش از زنان از اين عفونت فوت كرده ونسبت كشندگي در مردان  2.4 برابر بيش از زنان است. در تمامي گروه هاي سني ، مردان ميزان مرگ و مير بالاتري داشته اند بطوريكه %70موارد مرگ در مردان ديده شده است . علت اين تفاوت را بايد در مجموعه اي از تفاوت هاي بيولوژيک، رفتاري و رواني اجتماعي دانست .


كروموزوم Xحاوي ژن هاي متعدد مرتبط با ايمني است . تفاوت در تاثير ژن ها و هورمون هاي جنسي برپاسخ ايمني تاثير مي گذارد .  علاوه بر تقاوتهاي بيولوژيک ، تفاوتهاي رفتاري و رواني اجتماعي نيز بر ابتلا به كوويد تاثير دارد.
مطالعات انجام شده برروي موج اول همه گيري در امريكا و تفاوت هاي دو جنس نشان داد كه شدت خطرادراک  بين مردان كمتر از زنان بوده و لذا اقدام به رفتارهاي حفاظت نشده نظير حضور در اجتماع وپرهیز نکردن از تماس فيزيكي در بين مردان بيشتر است . علاوه بر آن در اغلب كشورها رفتارهايي نظیرمصرف الکل و دخانیات در آقایان شایعتر است . همينطور رفتارهايي نظير دست شستن ، فاصله گذاري اجتماعي، پوشيدن ماسک، مراجعه برای دریافت خدمات دربین آقایان نسبت به خانم ها شیوع کمتری دارد . بسیاری از مردان برای اینکه ترس خود نسبت به بیماری را نشان ندهند ، از پوشیدن ماسک وسایر رفتارهای حفاظت کننده پرهیز می کنند .


بنا بر توضيحات بالا به نظر مي رسد مسئوليت مردان در حفاظت از سلامت خانواده در همه گيري كرونا بسیارمهم  وقابل توجه است لذا به نظر مي رسد ترويج وآموزش مفاهيم خود مراقبتي در مردان برای حفظ سلامت خانواده بسیار قابل توجه است . خودمراقبتي رفتاري است اكتسابي، آگاهانه و هدف دار كه فرد از دانش ، مهارت ، و توان خود به  عنوان یک منبع استفاده ميكند تا به طور مستقل از سلامت خود ، فرزندان و خانواده مراقبت کند . خودمراقبتی ، فعالیتی است که مردم برای حفظ سلامت وبرآورده کردن نیازهای جسمی ، روانی واجتماعی خود انجام داده وبوسیله آن از بیماری ها یا حوادث پیشگیری واز سلامت خود بعد از بیماری حاد یا ترخیص از بیمارستان ، محافظت می کنند . خودمراقبتی کم هزینه ترین و پرسود ترین اقدام برای ارتقاء سلامت است . تازماني كه خطر انتقال كاهش نيابد مراقبت از خود به عنوان اصلي ترين روش براي مقابله با بيماري است . اگر براي شكست اين ويروس جدي هستيم، مردان بايد سلامتي خود وخانواده را ارتقاء  بخشیده و از خانواده محافظت کنند .


مدیریت  سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس

گروه سلامت میانسالان و سالمندان

 


٠٩:٢٨ - 1399/12/01    /    شماره : ٢١٥٨٤    /    تعداد نمایش : ١٦خروج